قطب پزشکی

به نمایشگاه شیراز هلث خوش آمدید

کلانشهر شیراز از دیرباز از مراکز اصلی پزشکی کشور و حتی منطقه محسوب می‌شده و با حضور پرقدرت دانشگاه علوم پزشکی شیراز در زمینه‌های علمی و حمایت‌های بی‌دریغ خیرین در ایجاد مراکز درمانی، همچنان در رده‌های نخست علوم پزشکی و ارائه خدمات درمانی قرار دارد.

دانشگاه علوم پزشکی شیراز یکی از دانشگاه‌های ایران واقع در شهر شیراز است.

هسته اولیه دانشگاه علوم پزشکی شیراز با تأسیس آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۵ به منظور تربیت متخصصین در طی دوره‌های چهار ساله شکل گرفت. نخستین دوره ریاست این مرکز بر عهده ذبیح قربان گذاشته شد که پس از بازگشت از دانشگاه آمریکایی بیروت، بسیاری از بخش‌های بیمارستان نمازی را نیز توسعه داد .

ساختمان مرکزی دانشگاه علوم پزشکی شیراز در سال ۱۳۲۸ که آموزشگاه عالی بهداری به دانشکده پزشکی تبدیل گشت، این مؤسسه در کنار سایر دانشکده‌های دانشگاه شیراز، زیر نظر دانشگاه پنسیلوانیا شروع به کار نمود، و تا زمان انقلاب سال ۱۳۵۷ با این دانشگاه روابط بسیار نزدیکی داشت.

در سال ۱۳۳۲ آموزشگاه عالی پرستاری نمازی به عنوان دومین مجموعه تربیت کادر پزشکی تشکیل شد؛ که این آموزشگاه در سال ۱۳۵۵ به دانشکده پرستاری ارتقاء یافت. به دنبال این دانشکده در فواصل دیگر سایر دانشکده‌های علوم پزشکی تشکیل گردید. به‌دنبال تصویب لایحه تشکیل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و به منظور استفاده مطلوب و هماهنگ از امکانات پزشکی در جهت تأمین و تعمیم بهداشت، درمان، آموزش و پژوهش، دانشگاه علوم پزشکی شیراز از دانشگاه شیراز جدا گردید و از سال ۱۳۷۳ با ادغام سازمان‌های منطقه‌ای بهداشت و درمان استان‌ها در دانشگاه‌های علوم پزشکی، این دانشگاه تحت عنوان دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان فارس موجودیت یافت.

در سال ۲۰۰۹، مناطق روستایی ایالت می‌سی‌سی‌پی آمریکا از دانشگاه علوم پزشکی شیراز جهت ارائه الگوهای خدمات بهداشتی در روستاها درخواست گفتگو کردند. در این بین نمایندگانی بین این دانشگاه و دانشگاه ایالتی جکسون ردوبدل گردیدند. ایالت می‌سی‌سی‌پی همواره بدنبال راه‌هایی برای ارائه خدمات درمانی به مناطق روستایی خود با هزینه‌های کم بوده‌است.

اکنون دانشگاه علوم پزشکی شیراز با بیش از ۱۰٬۰۰۰ دانشجو و دستیار تخصصی، ۲۰۰ رشته مختلف تحصیلی، ۷۸۲ عضو هیئت علمی و بیش از ۱۸٬۰۰۰ پرسنل بهداشتی، درمانی و پشتیبانی علاوه بر تعلیم و تربیت جوانان این مرز و بوم، مسئولیت تأمین بهداشت و درمان استان را نیز بر عهده دارد.

این دانشگاه علاوه بر کیفیت مطلوب آموزشی و پژوهشی با انجام فعالیت‌های درمانی پیچیده‌ای نظیر پیوند کبد، قلب، کلیه و دیگر درمان‌های پیشرفته به بیماران و نیازمندان خدمت ارائه نموده و به عنوان یکی از بزرگ‌ترین و معتبرترین دانشگاه‌های ایران و خاورمیانه مشغول فعالیت می‌باشد.

در حال حاضر نه حوزه معاونت از قبیل: معاونت آموزشی، بین‌الملل، بهداشتی، پژوهشی، پشتیبانی، دانشجویی فرهنگی، درمان، غذا و دارو و اجتماعی با همکاری‌های لازم مشغول به ارائه خدمات به مراجعان مربوطه می‌باشند.

بیمارستان‌ها و درمانگاه‌های تابعه که خدمات بهداشتی درمانی ارائه می‌کنند، عبارت‌اند از: بیمارستان نمازی، درمانگاه شهید مطهری و امام رضا، بیمارستان شهید فقیهی، حافظ، چمران، خلیلی، علی اصغر، شهید دستغیب، قطب الدین، شهید حجازی، زینبیه (س)، ابن سینا، اعصاب و روان، و همچنین بخش‌های پژوهشی و تحقیقاتی مانند کمیته تحقیقات واحد بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

همچنین شهر شیراز دارای مراکز و بیمارستان های متعدد دیگر خصوصی مانند بیمارستان دنا ،خدادوست ، مرکزی، اردیبهشت ، کوثر و غیره می باشد.

لازم به است مجموعه های جدید یا در حال تاسیس متعددی به اکوسیستم درمانی شیراز اضافه شده اند مانند:

1– بیمارستان جدید 1400تخت خوابی نمازی: یکی از قطب‌های اصلی پیوند کلیه و کبد جهان در آینده‌ای نزدیک شاهد طرح توسعه و نوسازی خود خواهد بود. بیمارستان جدید در 7 بلوک 4 تا 12 طبقه و با ظرفیت 1200 تخت ساخته می شود. این بیمارستان بزرگترین بیمارستان هوشمند خاورمیانه است که در زمین به وسعت 40 هکتار در بزرگراه حسینی الهاشمی ساخته می شود. زیر بنای این طرح بزرگ 70 هزار متر مربع است. شرکت هیوندای کره جنوبی به عنوان سرمایه گذار به صورت سهم 85 درصدی در ساخت بزرگترین بیمارستان کشور با دانشگاه علوم پزشکی شیراز مشارکت خواهد داشت. پیش بینی می شود این پروژه در سال 1400 افتتاح شود.

2– بزرگ‌ترین بیمارستان تخصصی سرطان جنوب کشور با 500 تخت خواب: بزرگ‌ترین بیمارستان تخصص سرطان‌شناسی جنوب کشور با اوراق وقفی مشارکتی در شیراز ساخته می‌شود که یکی از اهداف ساخت این بیمارستان، کمک به خانواده‌هایی است که نگهداری بیماران سرطانی و پرداخت هزینه‌ها، آنان را به زیر خط فقر کشانده است.

هزینه ساخت این بیمارستان  بیش از دو هزار میلیارد ریال می‌باشد که از طریق عرضه اوراق وقف مشارکتی تأمین می‌شود. این اوراق با ارزش ۲۰۰، ۵۰۰ و یک‌میلیون ریالی توسط اداره اوقاف و امور خیریه فارس به زودی به وسیله شعب منتخب بانک ملی عرضه می‌شود. همچنین برای مشارکت مردم درساخت بیمارستان سرطان جنوب کشور درشیراز در بانک ملی ایران افتتاح شده است.

این بیمارستان با مساعدت دکتر ملک حسینی در حاشیه بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا در شهر صدرای شیراز احداث می‌شود. این بیمارستان با تعرفه دولتی به بیماران خدمات می‌دهد و با اجرای طرح تحول نظام سلامت مراجعه‌کنندگان به این بیمارستان فقط ۱۰ درصد از هزینه‌های درمان را پرداخت می‌کنند و بار سنگین تأمین هزینه‌های درمان بیماران سرطانی از دوش خانواده‌ها برداشته می‌شود.
این طرح در سال 98 افتتاح خواهد شد.

3– بیمارستان ۱۰۰ تخت خوابی سوانح و سوختگی امیرالمومنین، بزرگ‌ترین در خاورمیانه: بیمارستان سوانح سوختگی امیرالمومنین (ع) شیراز در بزرگراه ورودی صدرا قرار گرفته و در سال 94 افتتاح گردید. این بیمارستان در هفت طبقه و در زمینی به مساحت ۶۰ هزار متر مربع و ۲۸ هزار متر مربع زیربنا یکی از بیمارستان‌های منحصر به‌فرد تخصصی و فوق‌تخصصی بوده و این بیمارستان صد تختخوابی بر اساس استانداردهای معتبر دنیا ساخته شده به عنوان مجموعه پایلوت کشوری در نظر گرفته شده است.

4– بیمارستان ۳۱۳ تخت خوابی خاتم الانبیا: پروژه ملی بیمارستان ۳۱۳ تخت خوابی خاتم الانبیا در بزرگراه ورودی صدرا قرار دارد که در هشت طبقه و در زمینی به مساحت۴۰ هزارمترمربع در دست احداث است. زیربنای این پروژه نیز ۳۱۲۰۰ مترمربع می‌باشد و ۳۵ هزارمترمربع محوطه سازی در آندرنظر گرفت شده است.

 5– بیمارستان ۲۵۰ تخت خوابی اعصاب و روان:  اعتبار این پروژه از محل پروژه‌های ملی است و مساحت زمین آن ۳۷ هزار مترمربع است که نزدیک به ۲۷ هزارمترمربع زیربنای این پروژه می‌باشد و دارای مشخصات اسکلتی و بتنی است. این پروژه نیز در ورودی بزرگراه صدرا درحال احداث بوده و اسکلت بتنی آن تکمیل شده است.

6– بیمارستان پیوند اعضای بوعلی سینا، بزرگ‌ترین در خاورمیانه: با توکل به خداوند بزرگ و با همت و پی گیری‌های هیأت امناء محترم مرکز و تیم جراحی پیوند اعضاء و نیز مشارکت داوطلبانه و یاری بی‌دریغ جمع کثیری از خیرین محترم داخل و خارج از کشور، عملیات احداث این مرکز آغاز گردید.

این مرکز، یک بیمارستان عمومی با بخش‌های فوق تخصصی پیوند اعضاء به منظور تأمین امکانات لازم برای درمان و اقامت موقت کلیه بیماران، خصوصا بیمارانی که نیاز به عمل پیوند عضو دارند همچنین انجام کارهای آموزشی و پژوهشی تحقیقاتی و تبادل اطلاعات علمی تعریف شده است.

7- شهر سلامت شیراز در جاده ی شیراز به سپیدان در فاصله ی ۲۱ کیلومتری از شیراز و در منطقه ی موسوم به گلستان و منطقه ی ویژه ی اقتصادی شیراز قرار گرفته است. این مجموعه شامل 2/7 میلیون مترمربع زیربنا شامل فضاهای بیمارستانهایی در سطح بین المللی با ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی ، هتل بیمارستانها ، مراکز طب جایگزین ، دی کلینیک های تخصصی ، پلی کلینیک ها و مراکز تحقیقاتی و پژوهشی و آموزشی ، کوی پزشکان ، واحدهای آپارتمانی ویژه ی پرسنل و کارشناسان ، ویلاهای مدیران و مراکز فنی و مراکز اداری و تجاری و پذیرایی و ورزشی و تفریحی می باشند.

در طراحی شهری این مجموعه کلیه ی اصول مربوط به شهر سالم و رعایت پارامترهای محیط زیستی به همراه استفاده از از انرژی های تجدیدپذیر در نظر گرفته شده اند.

8- با تکمیل درمانگاه رسول اعظم(ص)، ساخت بیمارستان به همین نام به زودی آغاز می شود. یکی از انتقادهای وارد به مجموعه پزشکی شیراز، قرار گیری مراکز درمانی بزرگ و بیمارستان ها در مناطق برخوردار و نیمه غربی این کلانشهر به عنوان قطب پزشکی ایران هست که به منظور ایجاد توزان ساخت چند مرکز درمانی در شرق و جنوب شیراز در دستور کار قرار گرفته است.

یکی از این مراکز، بیمارستان و درمانگاه بزرگ رسول اعظم است که در بلوار رسول اعظم در شرق شیراز جانمایی شده است. ساخت درمانگاه این مجموعه 4 آبان ماه سال 92 و در 4 طبقه با 3 هزار و 200 متر زيربنا آغاز شد و اکنون در مرحله بهره برداری قرار داشته که پس از افتتاح آن، ساخت بیمارستان بزرگ رسول اعظم (ص) شروع خواهد شد.

این بیمارستان 600 تخت خوابی که در 3 بلوک 200 تخته طراحی شده، مانند بسیاری دیگر از مراکز بزرگ درمانی شیراز مانند بیمارستان سوانح و سوختکی امیرالمومنین (ع)، بیمارستان 313 تخت خوابی خاتم الانبیاء(ص)، مرکز قلب شیراز، بیمارستان تخصصی سرطان و بیمارستان پیوند اعضای شیراز به وسیله خیرین استان فارس ساخته می شود.

9 – بیمارستان شماره 2 مسلمین : این بیمارستان در 3 بلوک 8 طبقه در خیابان خیام درحال ساخت می باشد که اکنون سازه این بیمارستان تکمیل شده است.

با تکمیل این طرح‌ها، این کلانشهر به عنوان قطب پزشکی منطقه خاورمیانه معرفی خواهد شد.